
.png)
Sofie J.A:s visdom


Brahma Muhurta/gryningstimman
Det är lite som "sun gazing". Det görs i 48 minuter före soluppgången. Det startar 1 timme och 36 minuter före soluppgång. Brahma Muhurta kan översättas till tiden när det skapas. Soluppgången är lite olika för var dag.
​
Vad är då fördelarna med att stiga upp före gryningstimman? Enligt Journal of Yoga and Allied Sciences är det för att då bildas mer syrgas som hjälper att:
-
Boosta ditt immunförsvar.
-
Ökar din energinivå.
-
Balanserar blodets pH.
-
Lättar smärtor, värk och kramper.
-
Förbättrar absorptionen av vitaminer och mineraler.
​
Enligt Sadhguru säger han följande:
Det finns forskning med tyngd inom det här som visar att det är välgörande. Hela kroppen är i en atmosfär som skapar maximal och en naturlig produktion av melatonin, vilket är vätskan från talkottskörteln som skapas i Brahma Muhurta.
​
Enligt Journal of Ayuvedic and Herbal Medicine
-
Ökar intellektet för att neuronerna stimuleras och de vitala organen i kroppen stimuleras också med hjälp av Brahma Muhurta.
-
Det balanserar din kropp och sinne och du blir mer ett med naturen. Din andlighet får en ökad dimension.
​
Det finns också övriga positiva bieffekter med Brahma Muhurta:
-
Minskar hunger.
-
Ökar serotonin och melatonin halterna.
-
Minskar och släppar mentala blockeringar.
-
Stimulerar och dessutom förstorar storleken på tallkottkörteln.
​